Obsah

Modul Měření

Modul Měření systému FLEXIM je určen pro měření energií budov, vizualizaci naměřených dat a zobrazení statistik jednotlivých měřených míst. Modul měření poskytuje detailní grafy měřených míst v historii, a lze se tak podívat např. na měsíční spotřeby i několik let nazpět (pokud je instalace má). V závislosti na konfiguraci, lze také koukat na data z různých uživatelských pohledů (např. na školách z pohledu vedení, tříd, kabinetů). Data se vám pak kategorizují do právě těchto pohledů což značně zjednoduší orientaci v nich.


Přehled instalací

Po spuštění modulu měření se uživateli zobrazí instalace, na které má oprávnění.


Přehled hlavních měřidel instalace, výběr instalace

Po výběru dané instalace se zobrazí seznam hlavních měřených míst v rámci dané instalace s grafy průběhu spotřeby a statistiky.

Statistika pro jednotlivá měřená místa ukazuje aktuální spotřebu měřeného, aktuální trend spotřeby, spotřebu za předchozí období oproti zvolenému, předpokládanou spotřebu za zvolené období a porovnání těchto dvou období. Provedením dvojkliku na požadované instalaci, stiskem klávesy Enter na zvolené instalaci nebo kliknutím na piktogram Měření u zvolené instalace se zobrazení daná instalace v nové záložce. Nastavením zobrazeného období a prací s grafy se věnuje kapitola Grafy.


Měření v rámci instalace

Po zvolení instalace se otevře nová záložka se vypracovanou stromovou strukturou instalace. Výběrem kteréhokoliv prvku ve stromu se zobrazí jeho detail.



Pohledy na stromovou strukturu

Na stromovou strukturu se můžeme podívat hned několika způsoby

Z pohledu struktury objektů

Tento pohled zobrazuje umístění měřených míst podle toho jak se nachází v objektu. Např. elektrický rozvaděč pro celé patro se bude nacházet pod daným podlažím, kdežto elektroměr místnosti bude schován pod místností.

Z pohledu měřených míst

Tento pohled zobrazuje stromovou strukturu dle propojení jednotlivých měřených míst. Např. např měření elektrické spotřeby místnosti bude ve stromu umístěno pod rozvaděčem daného patra a ten pod rozvaděčem budovy.


Z pohledu uživatelských kategorií

Tento pohled zobrazuje kategorizovanou stromovou strukturu objektu např. dle jednotlivých nájemců nebo hierarchií objektu. To znamená že v objektu školy může být podlaží rozděleno na vedení, kabinety, třídy, atd..

Z pohledu servisních kategorií

Používá se pro zobrazení spíše technického zapojení budovy. Např. měření místnosti není zobrazeno v místnosti samotné, ale v nějakém společném rozvaděči kde se elektroměr fyzicky nachází.

Počet uživatelských a servisních kategorií není ničím limitován a může jich tak být nastaveno pro každého uživatele několik (Správce objektu, běžný uživatel, servisní technik…)


Výběr období a kalendář

Pro nastavení zobrazeného období slouží menu nad grafem. Pro interval zobrazení slouží kombobox Pohled, kde je možný výběr den/týden/měsíc/rok. Po změně intervalu se přepočítá graf i statistiky.

Grafy je možné vidět v intervalu od aktuálního data zpět, nebo od začátku zvoleného období – je zaškrtnuto zarovnat (grafy jsou pak od začátku aktuálního období – začátek dne, týdne, měsíce, roku). Pro zrychlený pohyb o jedno období zpět nebo dopředu slouží piktogramy šipek. Pro výběr období na základě kalendáře slouží komponenta kalendáře v pravé části menu, kde možno zadat přímo datum do textového pole, nebo kliknout na piktogram kalendáře a vybrat datum z kalendáře.


Operace s grafy

Na následujícíh obrázcích lze vidět jaké operace lze s grafy dělat.

Kopírování grafu

Po stisku pravého tlačítka myši v oblasti grafu a výběru Kopírovat se zkopíruje graf do vaší schránky. Je pak možné ho použít v jiné aplikaci.


Uložení dat grafu

Po stisku pravého tlačítka myši v oblasti grafu a výběru Uložit jako je možné uložit zdrojová data z grafu jako datový soubor.


Tisk

Po stisku pravého tlačítka myši v oblasti grafu a výběru Tisk je možné graf vytisknout. Zobrazí se systémový tiskový dialog kde již můžete vybrat tiskárnu, druh papíru, velikost, atd…


Přiblížení / oddálení grafu

Stiskem levého tlačítka myši a vybrání části grafu ve směru doprava dolů se tato oblast zvětší. Pro opětovné zobrazení grafu v původní velikosti stiskněte levé tlačítko myši a vybráním libovolné plochy směrem doleva nahoru se graf vrátí do původní velikosti.



Soubory a přílohy

Obrazové soubory

Pro vkládání půdorysů, technických výkresů nebo např. schémat kotelen doporučujeme použít vektorový formát grafiky. (*.svg), Oproti klasickému formátu obrázků (*.jpg,*.bmp,*.gif…) přejdete ztrátě kvality v případě různé transformace obrazu (otáčení, změna velikosti, poměru stran.)